BLM Government-to-Government Consultation for Five Rulemakings included in President Biden’s Spring 2021 Unified Agenda of Regulatory and Deregulatory Actions

On August 18, 2021, the BLM sent letters to Tribal Governments with information on participating in Government-to-Government consultation(s) as the BLM undertakes five rulemakings that are included in President Biden’s Spring 2021 Unified Agenda of Regulatory and Deregulatory Actions. Please click on the links below to see the list of Tribes for which each BLM State Office has the lead for Government-to-Government consultation for these five rulemakings and an example of the letter that was sent to each Tribe listed under the applicable BLM State Office. A list of Alaska Native Claims Settlement Act of 1971 (ANCSA) Native Corporations and the letter that was sent to each of them is also included. Information regarding each rulemaking is available below. Return to the list of ongoing BLM Government-to-Government consultations.

ALASKA STATE OFFICE

BLM Alaska Letter and Enclosure

Agdaagux Tribe of King Cove 
Akiachak Native Community 
Akiak Native Community 
Alatna Village 
Algaaciq Native Village St. Mary's 
Allakaket Village 
Alutiiq Tribe of Old Harbor 
Angoon Community Association 
Anvik Village 
Arctic Village 
Asa'carsarmiut Tribe 
Beaver Village 
Birch Creek Tribe 
Central Council of the Tlingit & Haida Indian Tribes 
Chalkyitsik Village 
Cheesh-Na Tribe 
Chevak Native Village 
Chickaloon Native Village 
Chignik Bay Tribal Council 
Chignik Lake Village 
Chilkat Indian Village Klukwan 
Chilkoot Indian Association Haines 
Chinik Eskimo Community Golovin 
Chuloonawick Native Village 
Circle Native Community 
Craig Tribal Association 
Curyung Tribal Council 
Douglas Indian Association 
Egegik Village 
Eklutna Native Village 
Emmonak Village 
Evansville Village aka Bettles Field 
Galena Village aka Louden Village 
Gulkana Village Council 
Healy Lake Village 
Holy Cross Tribe 
Hoonah Indian Association 
Hughes Village 
Huslia Village 
Hydaburg Cooperative Association 
Igiugig Village 
Inupiat Community of the Arctic Slope 
Iqugmiut Traditional Council 
Ivanof Bay Tribe 
Kaguyak Village 
Kaktovik Village aka Barter Island 
Kasigluk Traditional Elders Council 
Kenaitze Indian Tribe 
Ketchikan Indian Community 
King Island Native Community 
King Salmon Tribe 
Klawock Cooperative Association 
Knik Tribe 
Kokhanok Village 
Koyukuk Native Village 
Levelock Village 
Lime Village 
Manley Hot Springs Village 
Manokotak Village 
McGrath Native Village 
Mentasta Traditional Council 
Metlakatla Indian Community, Annette Island Reserve 
Naknek Native Village 
Native Village of Afognak 
Native Village of Akhiok 
Native Village of Akutan 
Native Village of Aleknagik 
Native Village of Ambler 
Native Village of Atka 
Native Village of Atqasuk 
Native Village of Barrow Inupiat Traditional Government 
Native Village of Belkofski 
Native Village of Brevig Mission 
Native Village of Buckland 
Native Village of Cantwell 
Native Village of Chenega aka Chanega 
Native Village of Chignik Lagoon 
Native Village of Chitina 
Native Village of Chuathbaluk Russian Mission, Kuskokwim 
Native Village of Council 
Native Village of Deering 
Native Village of Diomede aka Inalik 
Native Village of Eagle 
Native Village of Eek 
Native Village of Ekuk 
Native Village of Ekwok 
Native Village of Elim 
Native Village of Eyak Cordova 
Native Village of False Pass 
Native Village of Fort Yukon 
Native Village of Gakona 
Native Village of Gambell 
Native Village of Georgetown 
Native Village of Goodnews Bay 
Native Village of Hamilton 
Native Village of Hooper Bay 
Native Village of Kanatak 
Native Village of Karluk 
Native Village of Kiana 
Native Village of Kipnuk 
Native Village of Kivalina 
Native Village of Kluti Kaah aka Copper Center 
Native Village of Kobuk 
Native Village of Kongiganak 
Native Village of Kotzebue 
Native Village of Koyuk 
Native Village of Kwigillingok 
Native Village of Kwinhagak aka Quinhagak 
Native Village of Larsen Bay 
Native Village of Marshall aka Fortuna Ledge 
Native Village of Mary's Igloo 
Native Village of Mekoryuk 
Native Village of Minto 
Native Village of Nanwalek aka English Bay 
Native Village of Napaimute 
Native Village of Napakiak 
Native Village of Napaskiak 
Native Village of Nelson Lagoon 
Native Village of Nightmute 
Native Village of Nikolski 
Native Village of Noatak 
Native Village of Nuiqsut aka Nooiksut 
Native Village of Nunam Iqua 
Native Village of Nunapitchuk 
Native Village of Ouzinkie 
Native Village of Paimiut 
Native Village of Perryville 
Native Village of Pilot Point 
Native Village of Point Hope 
Native Village of Point Lay 
Native Village of Port Graham 
Native Village of Port Heiden 
Native Village of Port Lions 
Native Village of Ruby 
Native Village of Saint Michael 
Native Village of Savoonga 
Native Village of Scammon Bay 
Native Village of Selawik 
Native Village of Shaktoolik 
Native Village of Shishmaref 
Native Village of Shungnak 
Native Village of Stevens 
Native Village of Tanacross 
Native Village of Tanana 
Native Village of Tatitlek 
Native Village of Tazlina 
Native Village of Teller 
Native Village of Tetlin 
Native Village of Tuntutuliak 
Native Village of Tununak 
Native Village of Tyonek 
Native Village of Unalakleet 
Native Village of Unga 
Native Village of Venetie Tribal Government Arctic Village and Village of Venetie 
Native Village of Wales 
Native Village of White Mountain 
Nenana Native Association 
New Koliganek Village Council 
New Stuyahok Village 
Newhalen Village 
Newtok Village 
Nikolai Village 
Ninilchik Village 
Nome Eskimo Community 
Nondalton Village 
Noorvik Native Community 
Northway Village 
Nulato Village 
Nunakauyarmiut Tribe 
Organized Village of Grayling aka Holikachuk 
Organized Village of Kake 
Organized Village of Kasaan 
Organized Village of Kwethluk 
Organized Village of Saxman 
Orutsararmiut Traditional Native Council 
Oscarville Traditional Village 
Pauloff Harbor Village 
Pedro Bay Village 
Petersburg Indian Association 
Pilot Station Traditional Village 
Pitka's Point Traditional Council 
Platinum Traditional Village 
Portage Creek Village aka Ohgsenakale 
Qagan Tayagungin Tribe of Sand Point 
Qawalangin Tribe of Unalaska 
Rampart Village 
Saint George Island 
Saint Paul Island 
Salamatof Tribe 
Seldovia Village Tribe 
Shageluk Native Village 
Sitka Tribe of Alaska 
Skagway Village 
South Naknek Village 
Stebbins Community Association 
Sun'aq Tribe of Kodiak 
Takotna Village 
Tangirnaq Native Village
Telida Village 
Traditional Village of Togiak 
Tuluksak Native Community 
Twin Hills Village 
Ugashik Village 
Umkumiut Native Village 
Village of Alakanuk 
Village of Anaktuvuk Pass 
Village of Aniak 
Village of Atmautluak 
Village of Bill Moore's Slough 
Village of Chefornak 
Village of Clarks Point 
Village of Crooked Creek 
Village of Dot Lake 
Village of Iliamna 
Village of Kalskag 
Village of Kaltag 
Village of Kotlik 
Village of Lower Kalskag 
Village of Ohogamiut 
Village of Red Devil 
Village of Sleetmute 
Village of Solomon 
Village of Stony River 
Village of Venetie See Native Village of Venetie Tribal Government 
Village of Wainwright 
Wrangell Cooperative Association 
Yakutat Tlingit Tribe 
Yupiit of Andreafski 

Alaska Native Claims Settlement Act of 1971 (ANCSA) Native Corporations 

ANCSA Native Corporation Letter

Enclosure

Afognak Joint Venture 
Afognak Native Corp 
Akhiok-Kaguyak Inc 
Akiachuk Ltd 
Alakanuk Native Corp 
Aleknagik Natives 
Alexander Ck., Inc 
Anton-Larsen Inc 
APC Successor in Interest to Kokhanok Native Corporation 
APC Successor in Interest to Meshick Inc 
APC Successor in Interest to Newhalen Native Corporation 
APC Successor in Interest to Qinuyang Ltd 
APC Successor in Interest to Ugashik Native Corporation 
Arctic Slope Regional Corporation 
ARVIQ Inc 
Askinuk Corp 
Atmautluak Ltd 
Atqasuk Corporation 
Atxam Corporation 
Ayakulik Inc 
Azachorok, Inc 
Bann-o-yeel kon Corp 
Bay View Incorporated 
Bean Ridge Corp 
Beaver Kwit'shin Corp 
Becharof Corporation 
Belkofski Corporation 
Bells Flats Natives 
Bering Straits Native Corporation 
Bethel Native Corp 
Brevig Mission Native Corporation 
Bristol Bay Native Corporation 
Calista Corp 
Cape Fox Corp 
Caswell Native Corp 
Chalkyitsik Native Corp 
Chaluka Corporation 
Chefarnrmute, Inc 
Chevak Company 
Chickaloon-Moose Ck. Native Assoc. 
Chignik Lagoon Native Corporation 
Chignik River Limited 
Chinuruk Inc. Successor in Interest to NGTA Inc 
Chinuruk Inc. Successor in Interest to Umkumuite Ltd 
Chitina Native Corporation 
Choggiung Limited 
Choggiung Limited, Successor in Interest to Ekuk Natives Ltd 
Choggiung Limited, Successor in Interest to Ohgsenakale Corporation 
Chugach Alaska Corp 
Chuloonawick Corp 
Cook Inlet Region, Inc 
Council Native Corporation 
Cully Corporation 
Danzhit Hanlaii Corp 
Deloy Ges Inc 
Deloycheet, Inc 
Dineega Corp 
Dinyea Corp 
Dot Lake Native Corp 
Doyon Corp 
Eklutna Inc. 
Ekwok Native Ltd 
Elim Native Corporation 
Emmonak Corp 
English Bay Corp 
Evansville Inc 
Far West 
Forest Management, Incorporated 
Gana-A'Yoo, Limited Successor in Interest to Mineelghaadza Ltd 
Gana-A'Yoo, Limited Successor in Interest to Nik'aghun Ltd 
Gana-A'Yoo, Limited Successor in Interest to Notaaghleedin Ltd 
Gana-A'Yoo, Limited Successor in Interest to Takathlee-tondin Inc. 
Gold Ck.-Susitna Native Assoc. 
Golovin Native Corporation 
Gwitchyaazhee Corp 
Haida Corp 
Hee-yea-lingde Corp 
Huna Totem Corp 
Hungwitchin Corp 
Igiugig Native Corporation 
Iliamna Native Ltd 
Inalik Native Corporation 
Iqfijouaq Company 
Isanotski Corporation 
Kake Tribal Corp 
Kaktovik Inupiat Corporation 
Kasigluk Inc 
Kavilco Inc 
Kenai Natives Assoc 
Kian Tr'ee Corp 
Kijik Corporation 
Kikiktagruk Inupiat Corp 
King Island Native Corporation 
Klawock Heenya Corp 
Knikatnu Inc 
Kokarmuit Corp 
Koliaganek Natives Limited 
Kongnikilnomuit Yita Corp 
Koniag Inc 
Koniag, Inc., Successor in Interest to Karluk Native Corporation 
Koniag, Inc., Successor in Interest to Nu-Nachk-Pit Inc 
Kootznoowoo Inc 
Kotlik Yupik Corp 
K'oyitl'ots'ina Ltd Successor in Interest to AALA KAA K'A 
K'oyitl'ots'ina Ltd Successor in Interest to Alatna Endeavors Inc. 
K'oyitl'ots'ina Ltd Successor in Interest to Bin Googa Inc 
K'oyitl'ots'ina Ltd Successor in Interest to Hadohdleekaga Inc 
Koyuk Native Corporation 
Kugkaktlik Ltd 
Kuitsarak Inc 
Kukulet Inc 
Kuukpik Corporation. 
Kwethluk Inc 
Kwik Inc 
Leisnoi Inc 
Levelock Natives Limited 
Lime Village Comp 
Litnik Inc 
Manaokatak Natives 
Mary's Igloo Native Corporation 
Maserculiq Inc 
Mendas Cha-Ag Native Corp 
Minchumina Natives Inc 
Montana Creek Native Association 
MTNT Ltd,  
MTNT Ltd, Successor in Interest to Chamai Inc 
MTNT Ltd, Successor in Interest to Donlee Corp 
MTNT Ltd, Successor in Interest to Gold Creek 
Nagamut Ltd 
NANA Corp 
NANA Regional Corp., Successor in Interest to Akuliak Corp 
NANA Regional Corp., Successor in Interest to Deering Ipnatchiak Corp 
NANA Regional Corp., Successor in Interest to Isingnakmeut Corp 
NANA Regional Corp., Successor in Interest to Ivisaapaagmiit Corp 
NANA Regional Corp., Successor in Interest to Katyaak Corp 
NANA Regional Corp., Successor in Interest to Kivalina Sinaukmeut Corp 
NANA Regional Corp., Successor in Interest to Koovukmeut Inc. 
NANA Regional Corp., Successor in Interest to Napaaktukmeut Corp 
NANA Regional Corp., Successor in Interest to Nunaciak Corp 
NANA Regional Corp., Successor in Interest to Putoo Corp 
Napakiak Corp 
Napaskiak Inc 
Natives of Kodiak 
Nelson Lagoon Corporation 
Nerklikmute Native Corp 
Newtok Native Corp 
NIMA Corp 
Ninilchik Native Assoc 
Northway Natives, Inc 
Nunakauiak Yupik Corp 
Nunamiut Corporation 
Nunapiglluraq Corp 
Nunapitchuk Ltd. 
Oceanside Corporation 
Ocscarville Native Corp 
OHOG Inc 
Old Harbor Native Corp 
Olgoonik Corporation 
Olsonville Inc 
Ounalashka Corporation 
Ouzinkie Native Corp 
Paimiut Corp 
Paug-Vik Inc. 
Pedro Bay Corporation 
Pilot Point Native Corporation 
Pilot Station Inc 
Pitka's Point Native Corp 
Point Possession Inc 
Qanirtuuq Inc 
Qemirtlek Coast Corp 
Qinarmiut Corp 
Russian Mission Native Corp 
Saguyak inc 
Salamatof Native Assoc 
Sanak Corporation 
Sea Lion Corp 
Sealaska Corp 
Sealaska Timber Corporation 
Seldovia Native Assoc 
Seth-De-Ya-Ah Corp 
Shaan-Seet, Incorporated 
Shaktoolik Native Corporation 
Shann-Seet Inc 
Shishmaref Native Corporation 
Shumagin Corporation 
Shuyak Inc 
Sitnasuak Native Corporation 
Sivuqua, Inc 
Solomon Native Corporation 
St George Tanaq Corporation 
St. Mary's Corp 
St. Michael Native Corporation 
Stebbins Native Corporation 
Stuyahok Ltd 
Successor in Interest to Cantwell Yedatene-Na Corporation 
Successor in Interest to Cheesha-Na, Incorporated 
Successor in Interest to Gakona Corporation 
Successor in Interest to Kluti Kaah Corporation 
Successor in Interest to Mentasta, Incorporated 
Successor in Interest to Sta-Keh Corporation 
Successor in Interest to Tazlina, Incorporated. 
Swan Lake Corp 
Tanacross Inc 
Tanadgusix Corporation 
Tanalian inc 
Teller Native Corporation 
The Akutan Corporation 
The Aleut Corporation 
The Chenega Corp 
The Eyak Corp 
The King Cove Corporation 
The Kuskokwim Corp 
The Port Graham Corp 
The Tatitlek Corp 
The Tyonek Native Corp 
The Unga Corporation 
Tihteet'Aii Inc 
Tikigaq Corporation 
TKC Successor in Interest to Aniak Ltd 
TKC Successor in Interest to Chuathaluk Comp 
TKC Successor in Interest to Georgetown Inc 
TKC Successor in Interest to Kipchaughpuk Ltd 
TKC Successor in Interest to Lower Kalskag Inc 
TKC Successor in Interest to Napaimute Ltd 
TKC Successor in Interest to Red Devil, Inc 
TKC Successor in Interest to Sleetmut Ltd 
TKC Successor in Interest to Stony River Ltd 
TKC Successor in Interest to Upper Kalskag Inc 
Toghotthele Corp 
Togiak Native Ltd 
Tozitna Ltd 
Tulkisarmute Inc 
Tununrmiut Rinit Corp 
Twin Hills Native Corporation 
Uganik Native Group 
Ukpeagvik Inupiat Corporation 
Unalakleet Native Corporation 
United Crow Band Inc 
Uyak Natives Inc 
Wales Native Corporation 
White Mountain Native Corporation 
ZHO-TSE Inc 

ARIZONA STATE OFFICE

BLM Arizona Letter and Enclosure

Ak Chin Indian Community of the Maricopa Indian Reservation 
Cocopah Tribe of Arizona 
Colorado River Indian Tribes of the Colorado River Indian Reservation 
Fort McDowell Yavapai Nation, Arizona 
Gila River Indian Community  
Havasupai Tribe 
Hopi Tribe 
Hualapai Tribe 
Kaibab Band of Paiute Indians 
Navajo Nation 
Pascua Yaqui Tribe of Arizona 
Quechan Tribe of the Fort Yuma Indian Reservation, California and Arizona 
Salt River Pima-Maricopa Indian Community 
San Carlos Apache Tribe 
San Juan Southern Paiute 
Tohono O'odham Nation 
Tonto Apache Tribe 
White Mountain Apache Tribe 
Yavapai-Apache Nation 
Yavapai-Prescott Indian Tribe 

CALIFORNIA STATE OFFICE

BLM California Letter and Enclosure

Agua Caliente Band of Cahuilla Indians 
Alturas Indian Rancheria 
Augustine Band of Cahuilla Indians 
Barona Band of Mission Indians
Bear River Band of the Rohnerville Rancheria 
Berry Creek Rancheria of Maidu Indians of California 
Big Lagoon Rancheria 
Big Pine Paiute Tribe 
Big Sandy Rancheria 
Big Valley Band of Pomo Indians 
Bishop Paiute Tribe 
Blue Lake Rancheria 
Bridgeport Indian Colony 
Buena Vista Rancheria of Me-Wuk Indians 
Cabazon Band of Mission Indians 
Cachil DeHe Band of Wintun Indians of the Colusa Indian Community 
Cahto Tribe of the Laytonville Rancheria 
Cahuilla Band of Indians 
California Valley Miwok Tribe 
Campo Band of Mission Indians 
Cedarville Rancheria 
Chemehuevi Indian Tribe 
Cher-Ae Heights Indian Community of the Trinidad Rancheria 
Chicken Ranch Tribe of Me-Wuk Indians 
Cloverdale Rancheria of Pomo Indians 
Cold Springs Rancheria of Mono Indians 
Coyote Valley Band of Pomo Indians 
Dry Creek Rancheria Band of Pomo Indians 
Elem Indian Colony of Pomo Indians 
Elk Valley Rancheria 
Enterprise Rancheria of Maidu Indians of California 
Ewiiaapaayp Band of Kumeyaay Indians 
Federated Indians of Graton Rancheria 
Fort Bidwell Indian Community 
Fort Independence Band of Paiute Indians 
Fort Mojave Indian Tribe 
Greenville Rancheria  
Grindstone Indian Rancheria of Wintun-Wailaki Indians 
Guidiville Rancheria 
Habematolel Pomo of Upper Lake 
Hoopa Valley Tribe 
Hopland Band of Pomo Indians 
Inaja Band of Diegueno Mission Indians of the Inaja and Cosmit Reservation 
Ione Band of Miwok Indians 
Jackson Band of Miwuk Indians 
Jamul Indian Village 
Karuk Tribe  
Kashia Band of Pomo Indians 
Kletsel Dehe Wintun Nation 
Koi Nation of the Lower Lake Rancheria 
La Jolla Band of Luiseno Indians 
La Posta Band of Kumeyaay Indians 
Lone Pine Paiute-Shoshone Tribe 
Los Coyotes Band of Cahuilla and Cupeno Indians  
Lytton Band of Pomo Indians 
Manchester Band of Pomo Indians 
Manzanita Band of Kumeyaay Indians 
Mechoopda Indian Tribe of Chico Rancheria 
Mesa Grande Band of Mission Indians 
Middletown Rancheria of Pomo Indians 
Mooretown Rancheria of Maidu Indians of California 
Morongo Band of Mission Indians 
North Fork Rancheria of Mono Indians of California 
Pala Band of Mission Indians 
Paskenta Band of Nomlaki Indians 
Pauma Band of Luiseno Indians 
Pechanga Band of Mission Indians 
Picayune Rancheria of Chukchansi Indians 
Pinoleville Pomo Nation 
Pit River Tribe 
Potter Valley Tribe 
Quartz Valley Indian Community 
Ramona Band of Mission Indians 
Redding Rancheria 
Redwood Valley or Little River Band of Pomo Indians 
Resighini Rancheria 
Rincon Band of Luiseno Indians 
Robinson Rancheria Pomo Indians of California 
Round Valley Indian Tribes 
San Manuel Band of Mission Indians 
San Pasqual Band of Diegueno Indians 
Santa Rosa Band of Cahuilla Indians 
Santa Rosa Indian Community Tachi Yokut Tribe 
Santa Ynez Band of Chumash Indians 
Santa Ysabel Band of Diegueno Indians
Scotts Valley Band of Pomo Indians 
Sherwood Valley Rancheria of Pomo Indians 
Shingle Springs Band of Miwok Indians 
Soboba Band of Luiseno Indians 
Susanville Indian Rancheria 
Sycuan Band of Kumeyaay Nation 
Table Mountain Rancheria 
Tejon Indian Tribe 
Timbi-sha Shoshone Tribe  
Tolowa Dee-ni' Nation 
Torres Martinez Desert Cahuilla Indians 
Tule River Indian Tribe of California 
Tuolumne Band of Me-Wuk Indians 
Twenty-Nine Palms Band of Mission Indians 
United Auburn Indian Community 
Utu Utu Gwaitu Paiute Tribe
Viejas Band of Kumeyaay Indians  
Wilton Rancheria 
Wiyot Tribe 
Yocha Dehe Wintun Nation 
Yurok Tribe 

COLORADO STATE OFFICE

BLM Colorado Letter and Enclosure

Southern Ute Indian Tribe
Ute Mountain Ute Tribe

EASTERN STATES STATE OFFICE

BLM Eastern States Letter and Enclosure

Absentee-Shawnee Tribe of Indians of Oklahoma 
Alabama-Coushatta Tribe of Texas 
Aroostook Band of Micmacs 
Bad River Band of the Lake Superior Tribe of Chippewa Indians 
Bay Mills Indian Community, Michigan 
Caddo Nation of Oklahoma 
Catawba Indian Nation 
Cayuga Nation 
Chickahominy Indian Tribe 
Chickahominy Indian Tribe - Eastern Division 
Chitimacha Tribe of Louisiana 
Citizen Potawatomi Nation 
Coushatta Tribe of Louisiana 
Delaware Nation, Oklahoma 
Delaware Tribe of Indians 
Eastern Band of Cherokee Indians 
Eastern Shawnee Tribe of Oklahoma 
Forest County Potawatomi Community 
Grand Traverse Band of Ottawa & Chippewa Indians, Michigan 
Hannahville Indian Community, Michigan 
Ho-Chunk Nation 
Houlton Band of Maliseet Indians 
Iowa Tribe of Kansas and Nebraska 
Iowa Tribe of Oklahoma 
Jena Band of Choctaw Indians 
Keweenaw Bay Indian Community 
Lac Courte Oreilles Band of Lake Superior Chippewa 
Lac du Flambeau Band of Lake Superior Chippewa 
Lac Vieux Desert Band of Lake Superior Chippewa
Leech Lake Band of Ojibwe 
Little River Band of Ottawa Indians 
Little Traverse Bay Bands of Odawa Indians, Michigan 
Lower Sioux Indian Community 
Mashantucket Pequot Indian Tribe 
Mashpee Wampanoag Tribe 
Match-e-be-nash-she-wish Band of Pottawatomi Indians of Michigan 
Menominee Indian Tribe of Wisconsin 
Miami Tribe of Oklahoma 
Miccosukee Tribe of Indians 
Minnesota Chippewa Tribe - Bois Forte Band 
Minnesota Chippewa Tribe - Fond du Lac Band 
Minnesota Chippewa Tribe - Grand Portage Band 
Mille Lacs Band of Ojibwe 
Minnesota Chippewa Tribe 
Mississippi Band of Choctaw Indians 
Mohegan Tribe of Indians of Connecticut 
Monacan Indian Nation 
Nansemond Indian Nation 
Narragansett Indian Tribe 
Nottawaseppi Huron Band of the Potawatomi, Michigan 
Oneida Indian Nation 
Oneida Nation 
Onondaga Nation 
Ottawa Tribe of Oklahoma 
Pamunkey Indian Tribe 
Passamaquoddy Tribe - Indian Township 
Passamaquoddy Tribe - Pleasant Point 
Penobscot Nation 
Peoria Tribe of Indians of Oklahoma 
Poarch Band of Creek Indians 
Pokagon Band of Potawatomi Indians, Michigan & Indiana 
Ponca Tribe of Indians of Oklahoma 
Prairie Island Indian Community 
Quapaw Nation  
Rappahannock Tribe 
Red Cliff Band of Lake Superior Chippewa 
Red Lake Band of Chippewa Indians 
Sac and Fox Nation of Missouri in Kansas and Nebraska 
Sac and Fox Nation, Oklahoma 
Sac and Fox Tribe of the Mississippi in Iowa 
Saginaw Chippewa Indian Tribe of Michigan 
Saint Regis Mohawk Tribe 
Sault Ste. Marie Tribe of Chippewa Indians 
Seminole Tribe of Florida 
Seneca Nation of Indians 
Seneca-Cayuga Nation 
Shakopee Mdewakanton Sioux Community 
Shawnee Tribe 
Shinnecock Indian Nation 
Sokaogon Chippewa Community of Wisconsin 
St. Croix Chippewa Indians of Wisconsin 
Stockbridge Munsee Community 
The Choctaw Nation of Oklahoma 
The Osage Nation 
The Seminole Nation of Oklahoma 
Thlopthlocco Tribal Town 
Tonawanda Band of Seneca 
Tunica-Biloxi Indian Tribe 
Tuscarora Nation 
United Keetoowah Band of Cherokee Indians in Oklahoma 
Upper Mattaponi Tribe 
Upper Sioux Community 
Wampanoag Tribe of Gay Head Aquinnah
White Earth Band of Ojibwe
Wyandotte Nation 

IDAHO STATE OFFIFCE

BLM Idaho Letter and Enclosure

Coeur D'Alene Tribe 
Kootenai Tribe 
Nez Perce Tribe 
Northwestern Band of the Shoshone Nation 
Shoshone-Bannock Tribes 

MONTANA/DAKOTAS STATE OFFICE

BLM Montana/Dakotas Letter and Enclosure

Assiniboine & Sioux Tribes of the Fort Peck Indian Reservation 
Blackfeet Nation 
Cheyenne River Sioux Tribe 
Chippewa Cree Indians of the Rocky Boy's Reservation 
Confederated Salish and Kootenai Tribes of the Flathead Reservation 
Crow Creek Sioux Tribe  
Crow Tribe of Montana 
Flandreau Santee Sioux Tribe of South Dakota 
Fort Belknap Indian Community of the Fort Belknap Reservation of Montana 
Kiowa Nation 
Little Shell Chippewa Tribe 
Lower Brule Sioux Tribe 
Northern Cheyenne Tribe Tsesehesestahase; So'Taahe 
Oglala Sioux Tribe 
Rosebud Sioux Tribe of Indians 
Sisseton-Wahpeton Oyate 
Spirit Lake Sioux Tribe 
Standing Rock Sioux Tribe 
Three Affiliated Tribes of the Fort Berthold Reservation, North Dakota 
Turtle Mountain Band of Chippewa 
Yankton Sioux Tribe 

NEVADA STATE OFFICE

BLM Nevada Letter and Enclosure

Duckwater Shoshone Tribe 
Ely Shoshone Tribe of Nevada 
Fort McDermitt Paiute and Shoshone Tribes of the Fort McDermitt Indian Reservation 
Las Vegas Paiute Tribe 
Lovelock Paiute Tribe 
Moapa Band of Paiute Indians of the Moapa River Indian Reservation 
Paiute-Shoshone Tribe of the Fallon Reservation and Colony 
Pyramid Lake Paiute Tribe 
Reno-Sparks Indian Colony 
Shoshone-Paiute Tribes of the Duck Valley Indian Reservation 
Summit Lake Paiute Tribe of Nevada 
Te-Moak Tribe 
Walker River Paiute Tribe 
Washoe Tribe of Nevada and California 
Winnemucca Indian Colony 
Yerington Paiute Tribe 
Yomba Shoshone Tribe 

NEW MEXICO STATE OFFICE

BLM New Mexico Letter and Enclosure

Alabama-Quassarte Tribal Town 
Apache Tribe of Oklahoma 
Cherokee Nation 
Cheyenne and Arapaho Tribes of Oklahoma 
Comanche Nation 
Fort Sill Apache Tribe 
Jicarilla Apache Nation 
Kaw Nation  
Kialegee Tribal Town 
Kickapoo Traditional Tribe of Texas 
Kickapoo Tribe in Kansas 
Kickapoo Tribe of Oklahoma 
Mescalero Apache Tribe 
Modoc Tribe of Oklahoma  
Ohkay Owingeh
Otoe-Missouria Tribe of Indians, Oklahoma  
Pawnee Nation of Oklahoma 
Prairie Band Potawatomi Nation 
Pueblo of Acoma 
Pueblo of Cochiti 
Pueblo of Isleta 
Pueblo of Jemez 
Pueblo of Laguna 
Pueblo of Nambe 
Pueblo of Picuris 
Pueblo of Pojoaque 
Pueblo of San Felipe 
Pueblo of San Ildefonso 
Pueblo of Sandia 
Pueblo of Santa Ana 
Pueblo of Santa Clara 
Pueblo of Taos 
Pueblo of Tesuque 
Pueblo of Zia
Ramah Navajo Chapter of the Navajo Nation   
Santo Domingo Pueblo 
The Chickasaw Nation 
The Muscogee (Creek) Nation 
Tonkawa Tribe of Oklahoma 
Wichita & Affiliated Tribes of Oklahoma 
Ysleta Del Sur Pueblo of Texas 
Zuni Tribe of the Zuni Reservation

OREGON/WASHINGTON STATE OFFICE

BLM Oregon/Washington Letter and Enclosure

Burns Paiute Tribe 
Confederated Tribes and Bands of the Yakama Nation 
Confederated Tribes of Siletz Indians of Oregon 
Confederated Tribes of the Chehalis Reservation 
Confederated Tribes of the Colville Reservation 
Confederated Tribes of the Coos, Lower Umpqua and Siuslaw Indians 
Confederated Tribes of the Grand Ronde Community of Oregon 
Confederated Tribes of the Umatilla Indian Reservation 
Confederated Tribes of the Warm Springs Reservation of Oregon 
Coquille Indian Tribe 
Cow Creek Band of Umpqua Tribe of Indians 
Cowlitz Indian Tribe 
Hoh Indian Tribe 
Jamestown S'Klallam Tribe 
Kalispel Indian Community of the Kalispel Reservation 
Klamath Tribes 
Lower Elwha Tribal Community 
Lummi Tribe of the Lummi Reservation 
Makah Indian Tribe of the Makah Indian Reservation 
Muckleshoot Indian Tribe 
Nisqually Indian Tribe 
Nooksack Indian Tribe 
Port Gamble S'Klallam Tribe 
Puyallup Tribe of the Puyallup Reservation 
Quileute Tribe of the Quileute Reservation 
Quinault Indian Nation 
Samish Indian Nation 
Sauk-Suiattle Indian Tribe 
Shoalwater Bay Indian Tribe of the Shoalwater Bay Indian Reservation 
Skokomish Indian Tribe 
Snoqualmie Indian Tribe 
Spokane Tribe of the Spokane Reservation 
Squaxin Island Tribe of the Squaxin Island Reservation 
Stillaguamish Tribe of Indians of Washington 
Suquamish Indian Tribe of the Port Madison Reservation 
Swinomish Indian Tribal Community 
Tulalip Tribes of Washington 
Upper Skagit Indian Tribe 

UTAH STATE OFFICE

BLM Utah Letter and Enclosure

Confederated Tribes of the Goshute Reservation, Nevada and Utah 
Paiute Indian Tribe of Utah 
Skull Valley Band of the Goshutes 
Ute Indian Tribe of the Uintah and Ouray Reservation 

WYOMING STATE OFFICE

BLM Wyoming Letter and Enclosure

Eastern Shoshone Tribe of the Wind River Reservation 
Northern Arapaho Tribe of the Wind River Reservation 
Omaha Tribe of Nebraska 
Ponca Tribe of Nebraska 
Santee Sioux Nation of Nebraska 
Winnebago Tribe of Nebraska 

Summary of Bureau of Land Management Proposed Rules Included in President Biden's Spring 2021 Unified Agenda of Regulatory and Deregulatory Actions

Rights-of-Way, Leasing and Operations for Renewable Energy and Transmission Lines 43 CFR Parts 2800, 2880, 3200

Rights-of-Way, Leasing and Operations for Renewable Energy and Transmission lines; 43 Code of Federal Regulations (CFR) Parts 2800, 2880, 3200

Waste Prevention, Production Subject to Royalties, and Resource Conservation; 43 CFR Parts 3160 and 3179

Waste Prevention, Production Subject to Royalties, and Resource Conservation; 43 CFR Parts 3160 and 3179

Revision of Existing Regulations Pertaining to Fossil Fuel Leases and Leasing Process; 43 CFR Parts 3100 and 3400

cover for fossil fuel leases and leasing rule

Update of the Communications Uses Program, Cost Recovery Fee Schedules, and Section 512 FLPMA for Rights-of-Way

update of the communications uses program cover

Rights-of-Way Bonding; 43 CFR Parts 2800 and 2880

mountains with the rights of way bonding rule for a cover

CONTACT INFORMATION

National Tribal Consultation
Byron Loosle

Phone: 202-912-7240

Email: bloosle@blm.gov

Download the full list of BLM Tribal Coordinators

QUICK LINKS